demir çelik sektörümüzün en önemli pazarı.

Tarih: 18.07.2012

Ortadoğu ülkeleri, Türk demir çelik sektörünün en önemli ihracat pazarları olarak dikkat çekiyor. Demir çelik ihracatımızın büyük kısmını bu ülkelere yapıyoruz. AB ülkeleri demir çelik ihracatımızda ikinci sırayı alırken, Kuzey Afrika ülkeleri üçüncü sırada bulunuyor.

Almanya ve Irak En İyi Pazar

Haziran ayında ihracatta ilk üç sırayı geçen ay olduğu gibi Almanya, Irak ve İngiltere aldı. Haziran ayında en fazla ihracat yapılan ülke 1.1 milyar dolar ihracat ile Almanya oldu. Irak 913 milyon dolar ihracat ile ikinci, İngiltere 641 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı. Bu üç ülkeyi sırasıyla, İtalya, Fransa, Rusya,ABD, Suudi Arabistan, Mısır ve İran takip etti.

ABD’ye İhracat Patlaması Oldu

Geçen ay en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülke arasında, ABD’ye ihracat yüzde 51, Mısır’a yüzde 39, Irak’a yüzde 38 ve Suudi Arabistan’a yüzde 31 artış gösterdi. İtalya’ya yüzde 20, Almanya’ya yüzde 7 azaldı. İller bazında, haziran ayında ihracatını en fazla artıran il yüzde 19 ile Ankara oldu. Daha sonra sırasıyla Hatay, İzmir, Gaziantep, Manisa ve İstanbul geliyor. En fazla ihracatı düşen il ise yüzde 11 ile Kocaeli oldu.


ARS Metal Ferforje İnşaat : Telefon    
Her hakkı ARS Metal Ferforje İnşaat"a aittir © 2010